Akıllı Telefon Nasıl Kullanılmalıdır? | Fisilti.NET

Akıllı Telefon Nasıl Kullanılmalıdır?

Geçmişte sadece bir iletişim aracı olan telefonlar son 10 yıl içerisinde öyle büyük bir değişime uğramıştır ki sadece iletişim noktasında değil ticari hayattan eğitime spordan sanata bütün bir yaşayışı kendine göre şekillendirmiştir. Artık herkes tüm hayatı akıllı telefonlar üstünden yaşıyor dersek yanlış ifade etmiş olmayız. Bütün firmalar akıllı telefonlara uygun uygulamalar yaparak bilinir olmaya çalışırken birçok farklı alanda da akıllı telefonlar devreye girebilmektedir. Hal Böyle olunca da akıllı telefon kullanımı gün içerisinde çok geniş saatlere yayılmaya başlamıştır. Teknolojik aletlerin tamamında olduğu gibi akıllı telefonlarda da aşırı kullanım insan sağlığını tehdit eden bir unsura dönüşmüştür. Literatüre dahi giren akıllı telefona dair olan birçok hastalık ismi artık doktorlar tarafından incelenmektedir. Bu sebeple akıllı telefonların kullanımında oldukça dikkatli olunmalı ve uzmanlar tarafından belirlenen bir buçuk saatlik zaman dilimi aşılmamaya çalışılmalıdır.

Akıllı Telefon ve İnsan Psikolojisine Etkileri

Akıllı telefonların İnsanların göz sağlığına olan etkileri çok uzun zamandır konuşulup yazılmaktadır. Bu noktada ekran parlaklığını kısılması, kullanma suresinin azaltılması, göz ve akıllı telefon mesafesinin artırılması uygulanabilecek olan pratik çözümlerdir. Ancak daha büyük bir tehlike akıllı telefon ve insan psikolojisi arasındaki irtibatta yaşanmaktadır. Akıllı telefonların insanları yavaş yavaş günlük hayattan soyutlayan asosyal bir yapıya büründüğü psikologlar tarafından ortaya konulmaktadır. Gün içerisindeki akıllı telefon kullanımına bağlı olarak birtakım narsizm, asosyallik, aşırı alınganlık, melankoli gibi çok farklı ruh halleri akıllı telefon kullanıcılarınında yaşanabilmektedir.

Akıllı Telefon Bağımlılığı İçin Neler Yapılabilir?

Kesin ve net bir ölçü olmamakla birlikte gün içerisinde bir buçuk saati geçen akıllı telefon kullanımlarında akıllı telefon bağımlılığı söz konusu olmaktadır. Ayrıca sürekli olarak akıllı telefonların 15-20 dakikada bir kontrol edilmesiyle başka bir bağımlılık biçimi olarak gün yüzüne çıkmaktadır. Her iki durumda da yapılacak olan basit uygulamalarla bu bağımlılık giderilebilmektedir. Her şeyden önce düzenli ve programlı yaşayan bir birey olmaya çalışıldığında zaten akıllı telefon kullanımı otomatik olarak azalacaktır. Bununla birlikte akıllı telefonla vakit geçirmek yerine dışarıdaki gerçek hayatta gerçek insanlarla bir araya gelmek akıllı telefon kullanımını büyük ölçüde azaltmaktadır.

Elma diyeti hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 15/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın