Prostat Kanseri Nedir Ve Nelerden Etkilenir? | Fisilti.NET
Sağlık

Prostat Kanseri Nedir Ve Nelerden Etkilenir?

Dünyada en sık görülen kanser türlerinden biri olan ve erkeklerde iç organlarda rastlanan bir tür olarak prostat kanseri tahminen her 6 bireyden birinin yakalanacağı bir kanser türü olarak tahmin edilmektedir. Her yıl dünya genelinde yaklaşık olarak 300.000 kişi bu kanser nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Hastalık ile ilgili erken tanı konulabilmesi için PSA adı verilen prostat spesifik antijen testi uygulanmalıdır. Hastalık genel olarak başlangıç evrelerinde belirti göstermezken kanda uygulanan PSA testi sayesinde veya rektal muayene ile hastalığın tespiti yapılabilir. Hastalığın oluşmasını etkileyen faktörler başında erkeklerde ilerlemiş olan yaş, hastalığın daha önce aile de görülmesi ve insan ırkı türü bulunmaktadır.

Zor Bir Şekilde Tespit Edilen Prostat Kanseri Belirtileri

Kanser türü çok sinsi bir şekilde ilerlemekle birlikte ilk dönemlerde net bir belirti göstermeyebilir. Genel olarak ilk safhalarda prostat kanseri belirtileri hastalarda idrar ile ilgili problemler şeklinde görülürken sırt ve kalça bölgelerindeki ağrılarda rastlanabilecek belirtilerdir. İdrara çıkılamaması, zorla çıkılması veya çok sık bir şekilde idrara çıkılması gibi belirtiler bu kanser türünün ana belirtileri arasında gösterilmektedir. Amerika’da yapılan araştırmalar sırasında görülmüştür ki ortalama olarak 40 yaşlarında hastalık erkeklerde rastlanan bir hastalık haline gelmiştir. Hastalık belirtileri arasında yaşanan acı, zorlanma ve ağrı gibi durumlar geçici olduğu sürece hastalık riski daha düşük olmaktadır.

Doğal Ve Tıbbi Olarak Prostat Kanseri Tedavi Yöntemleri

Doğal yöntemlerle gerçekleştirilen tedavide özellikle diyet ve tüketilen gıdalarda hassasiyet gösterilmesi gibi noktalar bulunmaktadır. İyi huylu bir şekilde prostat büyümesi görüldüğü zaman prostat kanseri tedavi yöntemleri arasında ilaçlar veya cerrahi olarak tedavi uygulanması bulunmaktadır. Tedavi yöntemleri belirlenirken prostat bezinin boyutu ve hastanın yaşı gibi etmenler üzerinde durularak kullanılacak ilaçlar tespit edilir. İlaçlar sayesinde prostatın boyutunun küçülmesi amaçlanır. Cerrahi tekniklerle yapılan tedaviler ise açık yöntem ve robot yardımlı laparoskopi gibi yöntemlerdir. Hangi yöntemin kullanılacağına karar verilirken hastalığı kontrol altına alabilecek ve idrar zorluklarını ortadan kaldırılabilecek yöntem tercih edilir. Hastalığın bulunduğu evreye göre kemoterapi uygulamaları da tercih edilebilmektedir.

Güncelleme: 15/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın