Büyük Filozof Platon Kimdir | Fisilti.NET
Biyografi

Büyük Filozof Platon Kimdir

Düşünceleri çağları aşıp günümüze kadar gelmiş olan Platon milattan önce 427 ile milattan önce 347 yılları arasında yaşamış olan antik bir Yunan filozofudur. Doğum yeri kollytos olan Platon 80 yaşında Atina’da vefat etmiştir. Aynı zamanda büyük bir matematikçi ve düşünür olan Platon batının ilk Akademisi olan Athena Akademisi’nin de kurucusudur. Kendinden önceki büyük düşünür ve fikir adamı olan Sokrat’ın öğrencisi olan Platon aynı zamanda yine asırlara damga vuracak olan Aristo’nun da öğretmenidir. Bu yönüyle büyük bir düşünce silsilesinin ortasında yer alan Platon çok farklı inanç sistemlerini bir araya getirerek günümüze kadar tesirini sürdürmüştür. İslam âlemini de oldukça yakından etkileyen Platon genellikle tasavvuf ve divan şairleri tarafından Eflatun olarak adlandırılmaktadır. Bu yönüyle birçok şiire de konu olan Platon gençliğini şiir ve trajediler yazarak geçirmiş daha sonra düşünce dünyasına çok hızlı bir giriş yapmıştır.

Platon’un Felsefi Fikirleri

Eğer Platon’un hayatı hakkında daha fazla ve detaylı bilgi isteniyorsa mutlaka Platon’un felsefesine de hâkim olunmalıdır. Politika konusunda daha çocukluk yıllarında düşünüp fikir üretmeye başlayan Platon Sokrat’ın tesirinde kalarak demokrasi konusunda çok farklı çıkarımlarda bulunmuştur. Dönemindeki hükümetin icraatlarından memnun kalmayarak politikadan uzaklaşan Sokrat’ın öğretilerini gençlere kazandırmak için uğraşan Platon çok kaliteli bir Akademi kurarak düşünce ve fikir konusunda ön plana çıkan gençler yetiştirmeye çalışır. Ahlak anlayışının temeline iyiliği koyan Platon kötü olan bütün davranışların istem dışı yapıldığını ve en önemli olan kişilerin bilgi insanlardan meydana geldiğini vurgular. Ruh ve beden arasında bir ikilem yaşayan Platon tercihini ruhtan yana kullanır ve bedeni öteler. İnsan için en önemli erdem değerlerinin bilgelik, adalet, cesaret ve hoşgörü olduğunu sürekli olarak vurgular. Bu dört önemli karakter özelliğini yetiştirdiği gençlere de aşılamaya çalışır.

Platon ve Akıl

Plato’nun biyografisi içerisinde aklın çok özel bir yeri vardır. Çünkü akıl ve bilginin değişmez ve evrensel bir unsur olduğunu savunan Platon böylece Platonizm adı verilen ve temelinde akılla bilginin olduğu bir öğreti dünyası şekillendirir.

Konfüçyüs hayatı hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 17/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın