Çağımızın Hastalığı Pankreas Kanseri | Fisilti.NET
Sağlık

Çağımızın Hastalığı Pankreas Kanseri

Pankreas kanseri, tedavisi ve teşhisi zor olan bir kanser olup, dünyada en ölümcül 4. Kanser olarak sayılmaktadır. Modern yöntemler ile henüz etkili bir ilaç sistemi geliştirilememiş olan pankreas kanserine bir tek cerrahi müdahaleler ile tedavi uygulanabilmektedir. Genellikle hızlı bir şekilde yayılan bu hastalık daha çok 60 yaş ve üzerinde görülmekte ve pankreas kanserinde erken teşhis hastalığın tedavisinde oldukça önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir. Erken tanısı konulan pankreas kanserine özellikle Whipple ameliyatı ile başarılı bir şekilde son verilebilmektedir. Pankreas kanserinin oldukça sinsi bir yapısı bulunmaktadır. Belirtilerini ilk evrede göstermeyebilir. Belirti verdikten sonra ise tümör pankreas dışına çıktığından dolayı başarılı bir tedavi şansı oldukça düşüktür. Bu nedenle düzenli doktor kontrolüne giderek pankreas kanserinin erken teşhisinin konması büyük önem taşır.

Pankreas Kanseri Belirtileri Geç Kaldığınızın İşareti

Pankreas kanseri belirtileri kendini ilk evrede gösteren belirtiler olmamasına rağmen, belirtileri açıktır. İştahsızlık, bulantı, kilo kaybı, mide çıkışında tıkanıklık, ağırdan gelişen sarılık ve ağrı olabilir. Pankreasın baş kısmına yerleşen kanserde, büyük abdestin camcı macunu gibi açık renk olduğu ve ağrısız sarılık olduğu görülür. Pankreas kanser ile birlikte görülen sırt ağrısı ise hastalığın lokal yayılımının habercisi olmakla birlikte genellikle kanser pankreasın kuyruk ve gövde kısmına yerleşmiş olarak görülür. Ve hastalığın ilerlemiş olduğu kabul edilir. Hastalığın daha az görülen belirtileri arasında ‘’3 D’’ olarak adlandırılan şeker hastalığı, depresyon ve ishaldir. Pankreas kanserinde bu belirtiler gözlemlenmelidir.

Pankreas Kanseri Tedavi Yöntemleri

Pankreas kanseri tedavi yöntemleri üç şekilde yapılmaktadır. Radyoterapi, kemoterapi ve ameliyattır. Bu da pankreas kanserinin tedavisi için farklı uzman hekimlerin kontrolünü ve müdahalesini gündeme getirir. Pankreask kanserinin tedavisi cerrahi, gastroenteroloji, tıbbi onkoloji ve radyosyon onkolojisi olarak birden fazla dalda uzman olan doktorların tümü ile birlikte uygulanmaktadır. Pankreas kanseri olan çoğu hasta yaygın lokal tutulum ve uzak organlara kanser yayılımı nedeni ile tedavi edici cerrahiye aday değildir. Hastaların yandaş hastalıklarına ve genel durumuna bakarak, kanserin diğer organlara yayılım gösterdiği hastalarda genel olarak yaşam süresi 3 ile 6 ay arasında değişmektedir. Hastalığın lokal düzeyde yayılımında ki hastalar da ise yaşam süresi 6 ile 10 aydır.

Prostat kanseri hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 17/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın