Öyküde Bir Zirve Ömer Seyfettin | Fisilti.NET
Biyografi

Öyküde Bir Zirve Ömer Seyfettin

Türk edebiyatının en büyük öykücüsü olarak kabul edilen Ömer Seyfettin 1884 yılında Gönen’de dünyaya gelir. Basit bir mahalle mektebinde eğitime başlayan Ömer Seyfettin oldukça gözlemci bir yapıya sahip olan daha çocukluk yıllarından itibaren çevresini tanımaya çalışan meraklı bir fıtrattır. Bu sebeple çok kısa sürede aradan sıyrılan Ömer Seyfettin Askeri Baytar Rüştiyesi ‘ne devam eder. 1896 yılında başarıyla okulundan mezun olunca Edirne Askeri İdadisi ’ne gider. Edirne Askeri İdadisinden mezun olan Ömer Seyfettin 1903 yılında Mektebi Harbiye-i Şahane denilen piyade asteğmen Okulu’nda eğitime devam eder ve mezun olur. Bir subay olarak mesleki kariyerini devam ettiren Ömer Seyfettin diğer taraftan da 1911 yılında sosyolog Ziya Gökalp ve bir başka edebiyatçı olan Ali Canip Yöntem ile Selanik’te Genç Kalemler dergisini çıkarır.

Ömer Seyfettin ve Milli Edebiyat

Genç Kalemler Dergisi çevresinde çok farklı bir edebiyatın ilk numunelerini veren Ömer Seyfettin ve arkadaşları böylece edebiyatımıza çığır açacak olan Milli Edebiyatın girizgâhını Selanik’te başlatırlar. Daha önce yer almakta olan divan edebiyatının oldukça ağır olan gösterişli diline ve Arapça Farsça ağırlıklı olan ağır ifadelerine karşı çıkan Ömer Seyfettin ve arkadaşları Yeni Lisan ismindeki bir makale ile birlikte sade Türkçeyi, İstanbul Türkçesini öne çıkarırlar. Böylece 6 asır süren divan edebiyatının hükümdarlığına son verilerek milli edebiyat dediğimiz temelinde halk edebiyatı ve Anadolu Türkçesi olan yeni bir edebiyatın ilk ürünleri gün yüzüne çıkar. Ömer Seyfettin’in hayatı öykü çevresinde özgülenmiş olan bir zaman dilimidir. Dil ve edebiyat noktasında birçok fikrini çeşitli platformlarda dile getiren Ömer Seyfettin asıl ününü öyküye borçludur. Vaka öyküsü diye nitelendirilen olay öykücülüğünün zirvesi olan Seyfettin yüzlerce öykü kaleme alarak bu sahada zirvede bulunur.

Ömer Seyfettin ve Öyküleri

Ömer Seyfettin’in biyografisi içerisinde öykülerine özel bir yer ayırmak gerekiyor. Ana hatlarıyla çocukluk hatıralarından, askerlik mesleği sırasında yaşadıklarından, milli konulardan ve destanlardan beslenen Ömer Seyfettin öyküleri 1920 yılında oldukça genç bir yaşta vefat eden Ömer Seyfettin’in günümüzde dahi okunmasına vesile olmaktadır. Birçok kuşak Ömer Seyfettin’in öyküleri ile büyürken çocukluk anılarından beslenen Falaka ve Kaşağı ile Pembe İncili Kaftan ve Başını Vermeyen Şehit Unutulmaz öykülerdir.

Platon kimdir detaylar için tıklayınız.

Güncelleme: 19/09/17

Benzer Konular

Comments (1)

Bir Cevap Yazın