Topuk Dikeni Göz Ardı Edilmemeli! | Fisilti.NET
Sağlık

Topuk Dikeni Göz Ardı Edilmemeli!

Plantar fasiit olarak da bilinen topuk dikeni daha çok sabahleyin üzerine basmakta zorlanacağınız, bir iki adım sonrası topuğunuzda hissedeceğiniz ağrı ile kendini gösteren ortopediksel bir rahatsızlıktır. Önemsenmediğinde önemli sonuçlar doğurabilecek olan topuk dikeni bir süre sonra dayanılamayan ağrıları beraberinde getirebilir. Fazla kiloların, ayakkabı tercihindeki yanlışların veya uzun süre ayakta kalmaların sonucunda meydana gelebilen topuk dikeni tedaviye başvurulmadığı takdirde ağrıların etkisi ile yürüme şeklini dahi değiştirebilmektedir. Topuk dikeni sadece ayaklarda değil aynı zamanda diz, sırt hatta kalçada dahi meydana gelen sorunlara yol açabilmektedir.  Peki, topuk dikeni tam olarak nedir? Neden topukta ağrıya neden olur? Topuk dikeninde olay topukta bulunan kemiğin altındaki kalsiyum birikimidir. Birikim sonucu ortaya çıkan sert çıkıntı ağrının tam olarak nedenidir.

Topuk Dikeni Belirtileri Sizlerde De Mevcut Mu?

Topuk dikeni belirtileri ayağınızda hissettiğiniz ağrıların topuk dikeninden mi yoksa başka bir rahatsızlıktan mı kaynaklandığını anlamanız adına yardımcınız olacaktır. Peki, nedir bu belirtiler? Ayağınızın alt kısmında hissettiğiniz ve sizi zorlayan ağrılar varsa ve bu ağrılar ayağa kalkıp yürümeye başladığınızda ortaya çıkıyorsa topuk dikeninden şüphelenebilirsiniz. Topuğunuzun altında hissettiğiniz ağrı yorgunluktan da olabilir. Zira eğer ki söz konusu ağrı topuğunuza çivi batıyormuş gibi bir ağrı ise o halde ağrının topuk dikeni olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu arada her ne kadar ayağa kalkıldığında artan bir ağrıdan söz etsek de bu durum topuk dikeninin oturur durumdayken ağrı yapmadığı anlamına gelmez. Hareketlerinizi kısıtlayan, ağrıyor diye ayağa kalkıp yürümek istemeyeceğiniz sizi giderek sosyal yaşamınızdan çekip alan topuk dikeninin tedavi yöntemlerine başvurmanız hayatınızı daha da zorlaştırmamanız adına önemli olacaktır.

Topuk Dikeni Tedavi Yöntemleri İle Hızlıca İyileşebilirsiniz!

Topuk dikeni tedavi yöntemleri doktorların öngöreceği birtakım uygulamaların yanı sıra düzenli olarak dikkat edeceğiniz hususlarla da kısa sürede iyileşebilir. Bunlardan ilki en basit hali ile tabanı yumuşak bir terlikle dolaşmanız olacaktır. Bunun dışında ağrınızı kesmeye yönelik kremlerle parmaklarınızı geri iterek topuğunuza yapacağınız masajlar da bu noktada işe yarayabilir. Doktor uygulamalarında ise enjeksiyon yöntemine başvurulmaktadır.

Pankreas kanseri hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 19/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın