Uyku Düzeni Neden Önemlidir? | Fisilti.NET

Uyku Düzeni Neden Önemlidir?

Birçok kişinin sabah erken saatlerde yüzünün asıldığını, moral motivasyonunun yerlerde olduğunu görürüz. Bunun aslında en büyük sebebi uyku düzeni ve yaşanan sorunlardır. Kişinin yaşamını direkt olarak etkileyen uyku düzeni oldukça hassas ve ciddi alışkanlıklar neticesinde kazandırılabilecek olan bir yaşam tarzıdır. Daha çocukluk yıllarından başlayan bir takım alışkanlıklar neticesinde herkesin farklı uyku düzenleri bulunmaktadır. Ancak metabolizma olarak insanların güneşin varlığını gösterdiği gün Işığı döneminde ayakta olup çalışmaları gece vakitlerinde ise uyumaları gerekmektedir. Çünkü özellikle gece 24.00 ile 03.00 arasında salınmakta olan serotonin ve birçok önemli böbrek üstü bezi hormonu ertesi günkü ihtiyaç duyacağımız enerji ve moral motivasyonu sağlamaktadır. Bilhassa o vakitlerde uyumayıp farklı işlerle meşgul olan kişilerin ertesi gün bitkin moralsiz ve motivasyonu düşük olarak güne başlamaları kaçınılmazdır.

Uyku Düzeni Neden Bozulur?

Uyku düzenini etkileyen ve bireylerin uyku düzenini bozan birçok sebep bulunmaktadır. Bunların başında beslenme alışkanlığı gelmektedir. Uyku düzeni beslenme alışkanlığı birbiriyle oldukça ilintili olan iki unsurdur. Özellikle akşam 18.00’dan sonra yemek içmek ciddi anlamda uyku düzenini bozan istenmeyen bir durumdur. Farklı bir sebep de günümüzdeki teknolojik unsurların geç vakitlere kadar bireyleri meşgul etmesidir. Özellikle parlak ekranlı olan cep telefonu, tablet gibi unsurların göze yakın olarak kullanılması ve uykudan önce teknolojik gereçlerle çok fazla meşgul olmak uykuya dalış süresini uzatmaktadır. Diğer önemli bir sebep ise yorulmadan ve uykuya ihtiyaç duymadan yatağa girmektir.

Kaliteli Bir Uyku Düzeni İçin Yapılacaklar

Eğer uyumakta sorun yaşıyor ve ertesi güne yorgun bir şekilde başlıyorsanız uyku düzeni için yapılacaklar konusunda adım atmanız gerekir. Oldukça basit olan birkaç uygulama ile kolay bir şekilde uykuya dalabilirsiniz. Yatma saatinden bir saat önce Ilık bir duş almak kolay bir şekilde uykuya dalmayı sağlayacaktır. Ayrıca yine yatmadan önce kitap okumak da kolay uykuya dalmak için uygulanan yöntemlerdendir. Ancak kitap kesinlikle yatılacak olan yerde yani yatak odasında okunmamalıdır. Bir başka kolay uygulama da yatmadan önce bir bardak süt içmektir. Özellikle ılık süt içmek metabolizmayı gevşeteceğinden dolayı kolay bir uyku ortamı hazırlayacaktır.

Peeling hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 19/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın