Havuz Kazalarına Dikkat | Fisilti.NET

Havuz Kazalarına Dikkat

Özellikle sıcak yaz günlerinde meydana gelen havuz kazaları son derece dikkat edilmesi gereken istenmeyen durumlardır. Havuz kazalarında birçok kişinin can verdiği veya kalıcı olarak hasarlar aldığı göz önünde bulundurulduğunda ne kadar önemli bir mesele olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Havuzlar yapısı itibariyle seramik, fayans gibi sert ve kaygan olan zeminlerle döşenmektedir. Hal böyle olunca bir takım yürüme ve koşma sırasında meydana gelen kazalarda ortopedik rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bunların en başında da kalça ve bacak kırılmaları gelmektedir. Bazı durumlarda özellikle kafa çarpması neticesinde beyin travması geçirmek de söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple havuz kenarında yürürken kaymayan bir terlik kullanmak en doğru yöntemdir.

Havuz Kazalarının Sebepleri Nelerdir?

Yaz aylarında sık bir şekilde meydana gelen havuz kazalarının sebepleri arasında havuza ait unsurlar olduğu gibi kişiye ait bir takım etkenler de bulunmaktadır. Havuz kaynaklı olan kazalar da daha çok havuzun derinliğinin tam olarak tespit edilememesi, havuz suyunun kirli olması ve havuzdaki bir takım aparatların insanın can sağlığını tehlikeye sokması gelmektedir. Ayrıca kirlenen havuz suyunun devridaimini sağlayan bir takım bağlantı kanalları da oldukça büyük sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple havuza giden kişilerin havuz derinliğini iyice tespit etmeden havuza girmemeleri çok önemlidir. Ayrıca havuz işletmelerinin de bu konuda mutlaka görevli personelleri bilgilendirmesi gerekmektedir. Kişisel faktörler içerisinde ise bir takım rahatsızlıklar bireylerin havuzlarda yaralanmasına veya daha farklı durumlar yaşanmasına sebep olmaktadır. Özellikle epilepsi hastası olan bireylerin havuz içerisinde bayılıp boğulmaları söz konusu olabilmektedir. Yine serebrovasküler bir takım sıkıntılar yaşamış olan kişilerin de havuzlarda dikkatli olması gerekir. Ayrıca kalp hastalarının, hipertansiyon riskinde bulunan kişilerin havuzda bir takım komplikasyonlar yaşaması ihtimali bulunmaktadır.

Havuz Kazasında Yapılacaklar Nelerdir?

Bir havuz kazasında yapılacaklar arasında öncelikli olarak solunumun tam olarak tespiti ilk sırada yer almalıdır. Eğer bir kırılma, düşme, bayılma yaşanmışsa hemen acil servisle iletişime geçilmeli ve ambulans talep edilmelidir. Ayrıca kalp durması, solunum durması gibi hallerde de acil müdahale eğitimi almış bireylerin hemen havuz başında müdahale etmesi gerekir.

Uyku düzeni hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 21/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın