Sonbahar ve Grip | Fisilti.NET
Sağlık

Sonbahar ve Grip

Yazın bitimi ile birlikte sonbaharın içinde olduğumuz şu günlerde birçok kişinin aksırdığına öksürdüğüne ve elinde peçetelerle gezindiğine şahitlik edebilirsiniz. Çünkü artık havalar soğumakta mevsim geçişi olduğu için de bir takım metabolizma değişmeleri meydana gelmektedir. Hal böyle olunca da akla gelen ilk hastalık grip olmaktadır. Grip tamamen virüs kaynaklı olan bir üst solunum yolu hastalığıdır. Çok kısa sürede bulaşabilen ve bu şekilde de birçok kişiyi enfekte edebilen grip virüsü her yıl yapısını değiştiren son derece hızlı yayılan değişken bir virüstür. Yapı değişikliği sebebiyle mücadele etmenin de çok zor olduğu grip zaman zaman salgınlar halinde eğitimi, İş hayatını etkileyebilmektedir. Grip salgınında geçmiş yıllarda milyonlarca insanın can verdiği bilindiğinden firmalar tarafından birtakım gribi önleme yöntemleri de devreye girebilmektedir.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığı ile sürekli olarak karıştırılan grip hastalığı soğuk algınlığı hastalığıyla hemen hemen aynı belirtileri gösterir. Grip belirtileri arasında yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, zaman zaman meydana gelen soğuk terlemeler ve buna eşlik eden titremeler en çok rastlananlardır. Ayrıca gribin ilerleyen günlerde eklem ağrıları, vücut ağrıları ve yorgunluk da ortaya çıkardığı bilinmektedir. Özellikle bitkinlik hissi sebebiyle yatak istirahatinin şart olduğu grip hastalığında bulantı ve kusma da ileri vakalarda devreye girebilmektedir.

Grip Hastalığı Tedavileri Nelerdir?

Yaşam kalitesini son derece olumsuz bir şekilde etkileyen grip hastalığı tedavileri medikal ve önleyici grupta yer almaktadır. Toplumumuzda da meşhur hale gelen grip ilaçla bir haftada istirahat ile 7 günde geçer darbımeseli aslında bir hakikati vurgulamaktadır. Çünkü gripteki en önemli tedavi yöntemi yatak istirahatidir. Virüs kaynaklı olduğu için antibiyotiklerin kesinlikle fayda göstermeyeceği grip tedavisinde semptomatik bir takım ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar da grip hastalığını ve virüsünü etkisiz hale getirmekten ziyade gribin seyrinin daha kolay ve yan etkilerinin daha az hissedilmesi için kullanılmaktadır. Burun kaşıntılarını ve akıntılarını önleyen bu ilaç tedavileri solunum sistemini de rahatlatmaktadır. En önemli tedavi yöntemleri arasında bulunan bol sıvı tüketmek, yatak istirahati, insanlarla temasından kaçınmak, aşırı sıcak ortam olmamak kaydıyla sıcak yerlerde bulunup dinlenmek son derece önemlidir.

Topuk dikeni hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 21/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın