Tefekkür Dünyasının Devi Cemil Meriç | Fisilti.NET
Biyografi

Tefekkür Dünyasının Devi Cemil Meriç

Coğrafyamızın yetiştirdiği son dönemin en büyük mütefekkirlerinden olan Cemil Meriç 1916 yılında Hatay’da dünyaya gelir. Dünyaya geldiği Hatay kenti o dönem itibariyle birçok kültürün harmanlandığı kozmopolit bir yapıya sahiptir. Bu sebeple daha çocukluk yaşlarında Fransızcayı anadili gibi öğrenen Cemil Meriç bunu ilerleyen eğitim hayatında devreye sokacak ve Avrupa dünyasını kendi diliyle yakından takip etme fırsatına sahip olacaktır. Çağdaşı olan birçok aydının aksine Avrupa’yı kendi kaynağından öğrenen Cemil Meriç ortaya koyduğu eserlerle de adından çokça söz ettirmekte, günümüzde dahi sosyoloji, düşünce ve tarih sahasında öne çıkan bir isim olmaktadır.

Cemil Meriç ve Fildişi Kule

Cemil Meriç’i çok iyi tanıyabilmek için mutlaka başından geçen sıkıntılara da tanıklık etmek gerekir. Cemil Meriç’i bütün aydınlardan ayıran özelliklerin başında Cemil Meriç’in hayatı gelmektedir. Oldukça fazla okuyan Cemil Meriç gün içerisinde üç beş tane kitabı ana dili ile okuyarak birkaç farklı dilde Avrupa’yı takip etmektedir. Fakat kaderin tecellisi olarak 1954 yılında oldukça genç bir yaşta gözlerini kaybeden Cemil Meriç bu tarihten sonra çok farklı bir fikir dünyasına giriş yapar. 1954 yılına kadar tamamen materyalist düşünceler ile hareket eden Cemil Meriç bu tarihten itibaren maneviyatı da ihmal etmeyerek hem Batıyı hem de Doğuyu kaynaklarından araştırır. Böylece Hindistan’a kadar ulaşan düşünce dünyası ve ufku Avrupa’nın fikirleri ile harmanlanarak ortaya çok farklı eserler ve çok farklı düşünce metaforları çıkar. Cemil Meriç’in ortaya attığı metaforların birisi de fildişi kuledir. Kendisini yaşadığı dönemde yalnız hisseden mütefekkir, düşünceleri ile insanlara yardımcı olamamaktadır. Oldukça yüksek perdeden düşüncelerini dile getiren, üslup olarak da son derece özgün ve çarpıcı bir dil kullanan Cemil Meriç kendisini fildişi kulede yalnız hissetmektedir.

Cemil Meriç ve Eserleri

Hayatı tam bir fikir çilesi şeklinde geçen Cemil Meriç’in biyografisi eserleri ile daha iyi anlaşılacaktır. Onu ölümsüz yapan Bu Ülke eşi benzeri olmayan bir eserdir. Bununla birlikte Ümran’dan Uygarlığa, Mağaradakiler, Işık Doğudan Gelir, Bir Dünyanın Eşiğinde, Kültürden İrfan’a, Jurnal serisi, Kırk Ambar Cemil Meriç’in fikir dünyamıza armağan ettiği ölümsüz eserlerdir.

Ömer Seyfettin biyografisi için tıklayınız.

Güncelleme: 21/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın