Doğru Akvaryum Nasıl Tercih Edilir? | Fisilti.NET

Doğru Akvaryum Nasıl Tercih Edilir?

Evlerin başköşelerinde durup rengârenk dünyası ile insanları büyüleyen akvaryumlar göz alıcı desenleri ile adeta birer dekoratif öğedir. Günümüzde giderek yaygınlaşan balık besleme rengârenk akvaryum ile birlikte adeta bir keyfe dönüşmektedir. Ancak doğru akvaryum tercihinde dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Aksi takdirde hem balıklar sağlıklı bir şekilde yaşayamayacak hem de istenen görsellik elde edilemeyecektir. Bunların en başında dikkat edilmesi gereken husus ise balığın türüne göre akvaryumun ebadının belirlenmesidir. Japon balığı gibi oldukça az mekâna ihtiyaç duyan balıklar kavanoz veya fanus tipindeki akvaryumlarda beslenebilirken Çiklet gibi bölgesel mekânları kendisine ev edinen balık türlerinin daha büyük hacimlerdeki akvaryumlara ihtiyacı olmaktadır. Bu sebeple eğer evinizde akvaryum kurmak istiyorsanız ilk önce besleyecek olduğunuz balığın türünü iyi belirlemelisiniz.

Akvaryum Bakımı ve Dikkat Edilmesi  Gerekenler

Fanustaki akvaryumlarda haftada bir temizlik yapmanız yeterli olacaktır ancak büyük ebatlı akvaryumlar düşünüyorsanız mutlaka dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Akvaryum bakımı noktasında en çok dikkat edilmesi gereken akvaryumun temizliğidir. Çeşitli temizlik filtrelerinin ve havalandırma sistemlerinin konuşlandırılacak olduğu akvaryumlar su değişimi noktasında da hassas davranılması gereken unsurlardır. Suyun bir anda hepsinin birden değiştirilmesi balıkların ölmesini netice vereceğinden dolayı kaliteli filtreleme sistemleri kullanıldığında çok uzun bir süre suyu değiştirmeden zaman zaman su ekleyerek kullanmanız mümkün olmaktadır. Ayrıca akvaryumlarda dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi de ısıtıcılar ve suyun sıcaklık derecesidir. Balığın türüne göre farklı sıcaklıklarda bulunması gereken su içerisine yerleştirilen ısıtıcılar sayesinde balıkların doğal bir yaşam alanına dönüşmektedir. Bu noktada da akvaryuma yerleştirilecek olan ısıtıcıların sayısının ve büyüklüğünün akvaryumun su hacmi ile orantılı olması gerekmektedir. En büyük akvaryumların bile maksimum üç ayda sularının periyodik olarak takip edildiği düşünüldüğünde küçük olan ev akvaryumlarında haftalık bakım en sağlıklı olanıdır.

Akvaryum Aydınlatma Sistemleri

Bakımda dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta akvaryumlarda ki aydınlatma sistemleridir. Birçok balığın teknik olarak ekstra bir ışığa ihtiyacı olmasa da akvaryumun görselliği adına oldukça önemli olan  akvaryum aydınlatma sistemleri kaliteli ekipmanlar ile kurulmalıdır. Aksi takdirde su ile temas eden elektrikli aydınlatma sistemleri hem balığın hem de sizin hayatınızı tehlikeye atabilir.

Havuz kazaları hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 23/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın