İshal Deyip Geçmeyin | Fisilti.NET
Sağlık

İshal Deyip Geçmeyin

En küçük bebeklerden çok yaşlı bireylere kadar birçok kişinin mustarip olduğu ishal oldukça önemli ve ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur. Çoğu zaman tehlikeli olmayıp doğal seyrinde düzelen ishal bazı durumlarda oldukça ciddi sorunlar ortaya çıkararak hayati tehlikeye dahi sebep olabilmektedir. Bu sebeple ishalin sebepleri net olarak ortaya konulmalıdır. İshal bir hastalık olmayıp daha çok birtakım hastalıkların yan etkisidir. Genellikle toplumumuzda ishal meydana geldiğinde hemen ishalin kesilmesi yoluna gidilmektedir. Ancak ishalin sebebi tam olarak ortaya konmadan çeşitli ilaçlarla veya farklı yöntemlerle ishal durumu ortadan kaldırıldığında ishale sebep olan hastalık devam edebilir ve bu da metabolizmayı yoran ve ciddi anlamda tehlikeye sokan bir durum oluşturabilir. Bu sebeple kesinlikle doktora gidip idrar testi yaptırmak gerekmektedir.

İshalin Nedenleri Nelerdir?

Yaşam kalitesini son derece düşüren halsizlik ve karın ağrısı şikâyetleriyle ortaya çıkan ishalin nedenleri çok çeşitlidir. Bunların başında içilmekte olan suyun kalitesi gelmektedir. Özellikle şebeke suyu tüketilen birçok yerde ishal salgını olabilmektedir. Bununla birlikte evde tüketilmekte olan çiğ gıdalar da İshale kapı aralamaktadır. Özellikle sebzelerin iyice yıkanmadığı durumlarda ishal ortaya çıkabilmektedir. Pazardan, manavdan alınacak olan sebzelerin kesinlikle hijyenik bir şekilde yıkanmasına dikkat edilmelidir. Bu konuda sirkeli ılık suda sebzeyi bir süre bekletmek ve daha sonra durulamak oldukça etkili bir yöntem olarak kullanılabilir. Eğer ishal viral kaynaklı ise çeşitli toksinlerden dolayı meydana gelmiş olabilir. Bulaşıcı özellik gösteren viral ve bakteriyel olan ishallerde salgınlar da ortaya çıkabilir. İshalin daha öte boyutlarında dizanteri dediğimiz çok daha ağrılı ve kramplı bir rahatsızlık da hastalık seyrine eşlik edebilir.

İshal Nasıl Geçer

Klinik olarak yapılacak testlerin neticesinde İshal nasıl geçer sorusuna da yanıt verilecektir. Eğer ishal viral bir sebeple meydana gelmişse doktorlar ishali kesmeden birkaç gün bu şekilde idare etmenizi isteyebilirler. Ancak diğer bütün ishal durumlarında özellikle elektrolit kaybı fazla olacağı için çeşitli ishal drajeleri ve tozları sıvılarla karıştırılarak tüketilmelidir. Bol miktarda su almak, yoğurt, havuç, muz, patates gibi gıdaları tüketmek ishali durdurmak konusunda da etkili yöntemlerdir.

Grip rahatsızlığı hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 23/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın