Heşdi Şabi Kürt mahallelerine baskın düzenliyor | Fisilti.NET
Genel

Heşdi Şabi Kürt mahallelerine baskın düzenliyor

Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin, Heşdi Şabi güçlerinin Kerkük’te çekilmesi gerektiğine dair açıklamanın aksine, kente daha fazla milisin yerleştirildiği bildirildi.

Rûdaw’a konuşan Kerküklü göçmen Hüseyin Cebari, şunları söyledi:

“Heşdi Şabi’den bıktık. Kerkük’te hiçbir şekilde huzur diye birşey kalmadı. Bu kentte peşmerge olduğunda huzurluydu. Peşmerge olmadığı zamanda hiçbir faydası yok. Heşdi Şabi Irak askerlerinin formalarını giyip halkı taciz ediyor.”


Rebaz Sabır adlı Kerküklü ise, “Gerçekten de Heşdi Şabi radikal bir gruptur. İnanılmaz davranışlarda bulunuyorlar. Kürt yetkililerden kente geri dönebilmemiz için girişimde bulunmalarını istiyoruz. Burada yaşam koşullarımız çok kötü ve hiç birşeyimiz yok” dedi.

Polis ve asayiş güçlerinin olmadığı Kerkük’te, Heşdi Şabi güçleri sivillere baskı uyguluyor.

Rûdaw’a konuşan Polis memuru Burhan Mecid, şunları dile getirdi:

“Edindiğimiz bilgiye göre, Kerkük’ün içinde bulunan Heşdi Şabi güçleri, dün Kürtlere ait mahallelere baskın düzenleyerek sivillere göz dağı verdi. Amaç bölgede Kürtleri baskıyla çıkarmaktır.”

Heşdi Şabi güçleri, son bir hafta içinde Kürtlerin bulunduğu Rahima, Şorce, Penca Ali ve Baruthane mahallerini kuşarak, operasyon düzenliyor. Güvenlik gerekçesiyle halkın evlerinnde arama yapan güçler çok sayıda sivili göz altına aldı.

Rûdaw’a konuşan Kerküklü Hurşid Muhammed, “Heşdi Şabi’den olduklarını söyleyen silahlı kişiler evleri arayarak, genç ve yaşlıları yakalıyorlar. Dün Rahima Caddesi’nde de bir genci yakaladılar. Gencin akibeti bilinmiyor” dedi.

Irak ve Heşdi Şabi güçlerinin halka yaklaşımı siviller arasında derin kaygıya neden oluyor. Özellikle Kürtlere yönelik yapılan şiddet nedeniyle Kerküklü Kürtler’den büyük tepki gösteriliyor.

Güncelleme: 11/11/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın