Abadi: Kürdistan'ın kararını memnuniyetle karşılıyoruz | Fisilti.NET
Genel

Abadi: Kürdistan’ın kararını memnuniyetle karşılıyoruz

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Kürdistan Bölgesi’nin Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümüne yönelik açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Irak Federal Mahkemesi’nin referandumla ilgili “anayasada hiçbir bileşenin ayrılma hakkının olmadığı” yönündeki kararına, “Karara saygı duyuyoruz. Bunun, sorunların çözümü için kapsamlı, ulusal bir diyaloğu başlatması gerekiyor” şeklinde bugün yanıt verdi.

Haydar Abadi, bugün Bağdat’ta düzenlediği haftalık basın toplantısında, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Federal Mahkeme’nin kararına ilişkin verdiği yanıta değindi.

Kürdistan Bölgesi’nin aldığı yeni kararı memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Abadi, şunları söyledi:

“Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden anayasanın uygulanması ve sınır kapılarının yönetilmesine ilişkin bize yardım etmesi istiyorum. Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yaptığı açıklamayı olumlu karşılıyorum.”

Abadi, Bağdat Hükümeti’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki memur maaşlarının ödenmesine bağlı kalacaklarını söyledi.

Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan depremde Bendinhane Barajı’nda hasarın meydana geldiğine dair söylemlere Abadi, “Barajın üzerinde herhangi bir tehdit söz konusu değil” dedi.

Irak Federal Mahkemesi, 6 Kasım’da yaptığı açıklamada, anayasanın 1. maddesine şerh düşerek ülkenin toprak bütünlüğüne vurgu yapmış, anayasanın, bütün kurumları Irak’ın toprak bütünlüğünü korumada bağlayıcı kıldığını belirtmişti.

Açıklamada ayrıca, “Anayasanın hiçbir maddesi, herhangi bir bileşenin ayrılmasına izin vermiyor” denildi.

25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumunda Kürdistan halkının yüzde 93’ü ‘Evet’ yönünde oy kullanmıştı. Bağdat yönetimi ise referandumu anayasa ve yasalara aykırı olarak niteliyor.

Güncelleme: 14/11/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın