Hangi Yüze Hangi Saç Modeli? Yüz Şekline Göre Saç Kesimi Nasıl Olmalı? | Fisilti.NET
Genel

Hangi Yüze Hangi Saç Modeli? Yüz Şekline Göre Saç Kesimi Nasıl Olmalı?

Saç şeklinin ya da renginin güzelliğiniz konusunda ne kadar etkili olduğu ile ilgili herkesin az – çok fikri vardır. Yüzünüze uygun olmayan saç türleri kullandığınızda güzelliğinizden çok şey kaybederken, yüzünüze uyumlu saçlardan kullandığınızda da çok daha formunuzda ve güzel görünebilirsiniz. Burada önemli olan nokta yüz şeklinize uygun iç ve dış açılara sahip olan saç modellerinden seçmek olmalıdır. İşte yüze uygun saç modelleri…

yüz şekline göre saç modelleri

Kare Yüz Formu

Kare yüz formu dört tarafı köşeli olan yüz tipidir. Yüzünüz kareli şekilde yüz formunda olabildiği gibi daha çok köşeli 5gen ya da 6gen formda da olabilir. Bu tür yüz tipinde yapılacak en iyi saç seçimi; bu sivri bölgeleri kırarak yumuşatacak olan saç formlarından kullanmak olmalıdır. Örneğin üstten basık olmayan saç formlarından yararlanarak bu algıyı kırabilirsinz. Şayet üstten basık saç türleri kullandığınızda yüzünüzün köşeli hali daha ön plana çıkar. Örneğin çenenizin kenarında ve elmacık kemiklerinizin bulunduğu çıkıntılı yapıyı oluşturan kısa ya da uzun saç formlarından kullanabiirsiniz.

Elmacık kemiklerine kadar inen ve bu noktaları kapatan katlarla kesilmiş uzun saçlar yüzünüzü uzatarak köşeli görünüm algısını kıracaktır. Yine açık renklere yönldiğinizde de yüzünüzün köşeli yapısı yumuşar.

Yuvarlak Yüz Formu

Yuvarlark yüzlü bayanların yüz en ve boy çizgici birbirine çok yakın ölçülerde olur. Bu yüzden aşağı doğru inen saç boyu uzun tutulduğunda bu algı kırılır. Kısacası yüzü yuvarlak bayanların omuz hizasında ya da daha uzun stillerde uzun saçlardan yararlanması gerekir. Kılıç tarzı kesimler, katlı kesimler sizin için uygun olabilir. Kakül ya da dalgalı gibi kıvırcık saçlar sizin için uygun olmaz. Yüzü içeriden sivri gösteren bob saç stili de sizin için uygundur.

Üçgen – Sivri Çene Yüz Formu

Bu tür yüz şeklinde alın genişken yüz aşağıya doğru incelerek iner ve çenede sivrilerek noktalanır. Bu görünümü kırmak için saçı tam tersi hareketlendirmek gerekir. Aşağıda genişleyen volümler ya da katlar oluşturulabilir. Örneğin lob saçlardan kullanılabilir.

Oval Yüz

Oval yüz, dünyada en aranılan ve beğenilen yüz tipidir. Bu yüzden oval yüzlü bayanlar diledikleri saç türlerinden yararlanabilir.

Güncelleme: 23/05/18

Benzer Konular

Comments (1)

Bir Cevap Yazın