Dünyanın En Zengin Ülkesi Katar Hakkında 10 İlginç Gerçek | Fisilti.NET
Genel

Dünyanın En Zengin Ülkesi Katar Hakkında 10 İlginç Gerçek

Son yıllarda ülkemizdeki faaliyetleri ile adından sıkça söz ettiren Katar Arap yarım adasında yer alan oldukça zegin ve lüks yaşamıyla dikkat çeken küçük bir ülke. Peki, Katar hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Bu yazımızda Katar hakkında en ilginç 10 bilgiyi ele alacağız.

  • Dünyanın En Zengin Ülkesi

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre Katar dünyanın en zengin ülkesi olarak Global Finans dergisinde yer aldı. Ülkede kişi başı düşen yıllık milli gelir yaklaşık olarak 130.000$’dır. Katardaki zenginlere göre devede kulak kalan bu para birçok ülkeye göre ise servet sayılmaktadır.

  • Göçmenler Ülkesi

Bilindiği üzere Katar göçmen alımı noktasında oldukça etkin ve nüfusun büyük çoğunluğunu göçmenler oluşturuyor ancak göçmenler hallerinden pek memnun sayılmaz. Bu durumun en büyük nedeni ise uzun çalışma mesaileri ve çalışanların pasaportuna el konması olarak gösteriliyor. En memnuniyetsiz olan işçiler ise 2022 yılında yapılacak olan Dünya Kupası maçları için yapılan statta çalışan işçiler oldu.

  • Katar’lı Kadınlar

Yine 2017 yılında yapılmış araştırmaya göre Katar’da cinsiyet farklılığı oldukça fazla. İnsead şirketinin yaptığı araştırmada 122 ülke yer aldı ve Katar sıralamada 117’nci olarak kayıtlara geçti.

  • Robot Jokey

Katar birçok spor için son derece uygun bir ülke ancak her ülkenin kendine has sporları olduğu gibi Katar’ca da milli spor deve yarışıdır. Futbol kadar ilgi gören deve yarışında ilk olarak yetişkin insanlar kullanılsa da daha sonra çocuklar jokeylik yapmaya başladı. Bu çocuklara göre fazla tehlikeli olmasından dolayı robotlar jokey olarak kullanıldı. Bu sayede hem develerin hızı arttı hem de tehlike ortadan kalktı.

  • İnternet Sansürü

Katar’da birçok web site sansürlenmektedir. Pornografik TV kanalları ve web siteler kesinlikle engellenmektedir.

  • Arap Devletleri Arasındaki Mücadele

Başta Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere diğer körfez ülkeleri Katar’a karşı yaptırım kararı almıştı. Bu yaptırımın nedeni ise Katar’ın teröristlere yardım etmesi ve onları barındırması olarak gösterildi. Hem hava, hem kara hem de deniz yolları üzerinden ulaşım yasaklanmıştı.

  • Katar ve Ev

Bir gün esti ve Katar’da ev tutmaya karar verdiyseniz bir kere daha düşünmenizi öneririz. Eğer Katar’da sıradan bir evde yaşamak istiyor veya tatilinizi geçirmek istiyorsanız aylık ortalama 1900$’ı gözden çıkarmanız gerekebilir. Ortalama bir dairenin fiyatı yaklaşık olarak 2.000$’dan başlamaktadır.

  • Dalış Sporları

Eğer dalgıçlıktan hoşlanıyorsanız Katar körfezlerinde denizin tadını çıkarabilirsiniz.  Özellikle Basra Körfezi bu iş için son derece uygundur. Son derece zengin olan deniz tabiatı sizlere muhteşem anlar yaşatacaktır.

  • “Araban Çok Güzelmiş”

Katardaysanız ve muhteşem bir araba gördüyseniz lütfen ona iltifat etmeyin. Katarlıların geleneklerine göre biri onların eşyalarını överse o karşıdakine eşyayı veya daha iyisini vermek zorundadır. Mesela adamın IPhone 7’si var diyelim eğer siz ona ne kadar güzel olduğunu söylerseniz adam size IPhone X almak zorundadır. Tabi bu çoğu zaman sahtekarlık için yapılmakta ve tutuklanmalar sık yaşanmaktadır.

  • Şahin Beslemek

Şahin ve atmacalar Katarlılar için adeta kutsal hayvanlar sayılmakta ve son derece saygı duyulmaktadır. Çok uzun yıllardır var olan bu gelenekte şahinler eğitilmekte ve statü belirtisi olarak görülmektedir. Eğer makam olarak yüksek seviyede biriyseniz şahin besleyebilir ve gittiğiniz her yere onu da götürebilirsiniz.  Bu noktada tek problem yaşayabilirsiniz. Yanınızda en fazla 6 şahinle yolculuk yapabiliyorsunuz.

 

Güncelleme: 13/09/18

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın