Tüyleri Ürperten 10 Madde İle Sosyal Medyada Zihin Kontrolü | Fisilti.NET
Teknoloji

Tüyleri Ürperten 10 Madde İle Sosyal Medyada Zihin Kontrolü

Yaşadığımız şu günlerde günlük hayat kadar vakit geçirdiğimiz birde sosyal hayat var. Bu sosyal hayat tamamıyla sanal olmasına rağmen milyarlarca insana hitap etmekte, yaşam tarzlarını yönetmekte, kullanıcıları olmak istedikleri insanmış gibi göstermektedir. Bu araçlar kişilerin adeta bilinçaltına işlemiş ve onların zafiyetlerini sömürerek dev imparatorluklar kurmaktadırlar.

Tabi yukarıdaki yazıyı okuyarak sosyal medyaya FastFood muamelesi yaparak tamamen kötülemek hata olur ancak iyi yönlerinin az olduğunu da akıldan çıkarmamak gerekir. Gelin hep beraber incelemeye devam edelim.

Bilinç Altında Kırmızı Renk

Tüm dünyada insanlara göre kırmızı renk demek tehlike uyarı demektir. Hatta bu konu ile alakalı olarak küçük çocuklar üzerinde deney yapılmış ve yeşil, siyah ve kırmızı kapaklı kitaplar sunmuşturlar. Çocuklar kırmızı rengine bir hayli mesafeli davranarak diğer kitaplara yönelmişlerdir.

Peki, Facebook bunu nasıl kullandı dersiniz? Hatırlayanlar bilir Facebook ilk kullanılmaya başlandığı zaman bildirim rengi maviydi. Buda bildirimlere pek dikkat edilmediğini ortaya çıkardı ancak ilerleyen zamanda bildirim rengi kırmızı hale getirildi tabi kullanıcıların hemen dikkatini çekmeyi başardı.

Beni Beğen, Twitimi Retweetle!

Facebook, Instagram ve Twitter gibi uygulamalar insanların sürekli vakit geçirdiği ve paylaşım yaptığı sosyal medya araçlarındandır. Sitelerdeki beğeni ve paylaşım öğeleri ise insanlara pozitif anlamda etki etmektedir. Tıpkı sınavdan yüksek puan almak, işinde seviye yükselmesi veya hedefinde başarılı olması gibi etki etmektedir. Fazlaca “beğeni alması” veya “retweetlenmesi” kişide yüksek miktarda depomin salgılanmasına olanak sağlar. Sadece telefonun titremesi bile yeterlidir aslında.

Özlemek

İnsan beyninde bulunan Accumbers çekirdeği özleme duygusunu oluşturmaktadır ve bu duygu geliştiği anda beyinde depomin ihtiyacı artar. Bunun sonucunda da sosyal medya araçlarında paylaşımlar yapılarak tatmin olunmaya çalışılır. Bu biraz garip gelebilir ama sosyal medyada en aktif olduğumuz zaman aslında mutlu olmak istediğimiz zamandır.

Sosyal medya araçları bunu çok iyi kullanmaktadır. Facebookta yer alan Haberler, Instagram’daki Hikaye ve Twitter’daki Timeline paylaşım yapmayan kişileri paylaşım yapmaya adeta zorlamaktadır. Kişiye “Bir paylaşım yap seni beğeniler ile ödüllendireyim” Demektedir.

Üzgünseniz Sosyal Medyadan Morfin Alınız!

Yapılan bilimsel araştırma ve deneylere göre kullanıcıları özellikle mutsuz oldukları zaman sosyal medyada vakit geçirmektedirler. Eğer kişi bir sorundan dolayı mutsuz ise çeşitli platformlarda normalden daha fazla paylaşım yapmaktadırlar. Örnek aşk acısı çeken ergen arkadaşlarımız.

Sürekli Haberdar olma

Sosyal medya araçları sizin uygulamalardan uzak kalmamanız için hemen hemen her yolu denemekte ve bunda da son derece başarılı olmaktadırlar. Arkadaşlarınızın yaptığı paylaşımlardan, nereleri gezdiklerinden, siz girmediğiniz zaman neleri kaçırdığınızı bildirimler ile haber vermektedirler.

Sosyal Karşılıklılık Nedir?

Psikoloji biliminde buna olumlu davranışlara karşı olumlu karşılık vermek denmektedir. Özellikle dev marka sahipleri bu yöntemde adeta ustalaşmışlardır.

Facebook bu noktada oldukça başarılıdır ve bir mesaj geldiğinde olabildiğince hızlı cevap vermek istersiniz. Snapchat kullanıcıları için günleri gösteren çizgiler sunmaktadır ve eğer siz Snapchat’e giremiyorsanız yüksek çizgiler ailenizden veya arkadaşlarınızdan birine verilmektedir. Bu noktada Snapchat kullanıcılarını bağımlı hale getirmeye çalışmaktadır.

Gizlilik, Kullanım Yetkisi ve Kandırmaca

Genel olarak tüm sosyal medya araçları gizlilik ve güvenlik konusunda kullanıcıları kandırmaktadır. Ayarlar ve güvenlik kısmında asma kilit ikonu göstererek güvende olduğunu söylese de aslında böyle değildir.

Örneğin Messenger’ı telefonunuza indirip kullanmak istediğiniz zaman rehberinizde bulunan tüm numaraları kayıt altına almaktadır. Tıpkı bir sihirbaz gibi çalınan bu numaralar reklam firmalarına satılmaktadır.

Markaların Dostluğu

Sosyal medya araçlarında sürekli olarak reklamlara denk gelmekteyiz. Biz bunları arkadaş olarak eklemiyoruz ama paylaşımları kimya öğretmenimizin paylaşımlarının hemen altına yer alıyor.

İzleniyoruz!

Sosyal medya araçları bizleri adeta sıkı bir takibe alır ve bunu demografik halini firmalara satmaktadır. Bizim paylaşımlarımız, aramalarımız, beğenilerimiz kısaca her davranışımız kayıt altına alınmakta, incelenmekte ve grafik haline getirilerek reklam alınacak firmalara satılmaktadır. O yüzden hep ilgimizi çeken reklamlar ile karşılaşmaktayız.

Bizi Etkilemek İçin Psikolojiden Yardım Almaktadırlar.

Sizinde bildiği üzere psikoloji insan karakterini ve davranışlarını inceleyen bilim dalıdır. Yapılana deney ve araştırmalar sonucunda bilgisayarların kişinin psikolojisini bir uzmandan daha iyi analiz ettiği görülmüştür. Kişinin paylaşımları, internette gezinmesi, araştırmaları, arkadaşlık ve etkileşimleri bir araya getirilerek bir grafik oluşturulmaktadır.  Bu şekilde hem Google’da hem de sosyal medya araçlarında size uygun reklamlar sunulmaktadır.

Güncelleme: 13/09/18

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın