HapşırıkHakkında Eğlenceli 10 Yeni Bilgi | Fisilti.NET
Genel

Hapşırık İnsan Öldürür Mü? Bir Şehir Efsanesi Hapşırık Hakkında 10 Müthiş Bilgi

Bazen en olmayacak anlarda, ciddiyetini koruyan ortamlarda hapşırığınız gelir ve siz onu tutmak için adeta zorlu bir mücadeleye girişirsiniz. Peki, hiç düşündünüz mü ciddi ortamların baş düşmanı olan hapşırık vücudumuzda nasıl tepkimelere yol açar? Gelin hep birlikte göz atalım.

Hapşırık her ne kadar burunda meydana geliyor gibi gözükse de asıl yeri beyindir.

Başlangıçta, beyin ve midede olan şeyler yüzünden oluşur. Nefes alışverişi ile başlayıp ağızdan çıkmayla son bulur. Hapşırığın asıl çıkış yeri trigeminal sinir denilen yerdir. Sinirin ucundaki reseptörde uyarılır ve tetiklenir. Böylece vücudunda bu tepkiye uymasıyla hapşırık fırlar. Ve kendinizi kasar, bu hapşırığı engellemeye çalışırsanız büyük ihtimalle başarısız olmanın yanı sıra çeşitli sağlık problemlerine de kapı aralayabilirsiniz.

 Peki, hapşırık gerçekten hissettiğimiz güçte midir yoksa devamı var mıdır?

Hapşırığın çıkış hızı saatte 45 mil civarıdır. Vücudun çıkan bu enerjiye karşı sağlam durabilmesi için kendini hazırlaması gerekir. Birkaç saniye içerisinde meydana gelen bu olay sırasında beynimiz gözlere kapanmasını emreder. Ağız ve boğaz kasılmalarıyla meydana gelen bu hapşırık esnasında yaklaşık olarak 5.000 adet damlacık dışarı fırlar.

Peki, çevremizden sürekli duyduğumuz “Hapşırık esnasında kalp durur” sözü yalnızca kulaktan kulağa yayılan bir hurafe midir yoksa gerçekten böyle bir şey mümkün mü?

Tıpta sabit olan görüşe göre, vücut hapşırık esnasında fazlaca kasılır. Öksürürken olduğu gibi göğüs kafesi üzerinden kalbe baskı uygulayan bu kasılmalar kalp atışında yavaşlama olmasına sebep olur. Bazen şiddetli hapşırıklardan sonra meydana gelen glossofaringeal nevralji denilen olay, hapşıran kişinin bayılmasına sebep olabilir. Bunun sebebi ise boynumuzdaki ana arterlerin karotise baskı uygulamasıdır.

Hapşırık esnasında gözün kapanmasının nedeni nedir? Eğer kapanmazsa bir zarar meydana gelir mi?

Çoğu kişi, hapşırık esnasında gözün açık olması durumunda gözün fırlayacağına canı gönülden inanır. Fakat bu tamamıyla bir şehir efsanesidir ve gerçeklik payı yoktur. Hapşırık esnasında gözün kapanmasını sağlayan şeye luxation denilir. Fakat bu kapanmanın meydana gelmediği vakalar da mevcuttur. Bunun yanı sıra endişelenmemeniz için bir dipnot daha: Gözleriniz yerinden fırlasa dahi yeniden yerleştirilebilir.

Üst üste defalarca kere hapşırmak mümkün müdür?

Hapşırığa burunda biriken şeyler sebep olur. Hapşırık burnu temizlemektedir. Ancak bu temizleme için kimi zaman tek bir hapşırık yetmez. Bu durumda üst üste defalarca kere hapşırmak mümkündür.  Ve bu kasıtsız olarak, vücudun tepki vermesiyle meydana gelir, istekle gerçekleşmez.

Hapşırırken etrafınızda kötü izler bırakırsınız.

Daha önceden de değindiğimiz gibi hapşırık, ağzınızdan yaklaşık 5.000 damlacık fırlamasına neden olur ve bu çevrenize kendinizden parçalar bırakmanıza sebep olur. Bunu test etmek istiyorsanız saydam bir zemine doğru hapşırın ve iğrenç manzaraya kendi gözlerinizle şahit olun.

MIT, hapşırıkla hastalık bulaşıp bulaşamayacağı konusunu test etmek için bir deneyle insanların kamera önünde hapşırmalarını sağladı. Yaklaşık 100 hapşırığın ardından fotoğraflanan; salya, sümük ve hapşırıktan oluşan toz bulutu fotoğrafı, pek iç açıcı gözükmüyordu.

Hapşırık, her vücutta farklı bir şekilde meydana gelebilir.

Kimi insanlar yok denilecek kadar sessiz bir şekilde hapşırırken, kimileri de fazlasıyla yüksek bir sesle hapşırabilirler. Bunun sonucunda çeşitli olumsuzlar meydana gelebilir. Hatta birçok trafik kazaları bu sebepten meydana gelir.

Bu kişinin akciğerine bağlı olarak değişiklik gösteren bir olaydır. Alınan nefesin büyüklüğü ve boyutu arttıkça, hapşırığın şiddeti de artar. Hatta yapılan araştırmalar, kişinin birden farzla ses tonu ile hapşırabileceğini ispatlayarak gözler önüne sermiştir. Buda gösteriyor ki bulunduğunuz ortama göre hapşırığınıza şekil vermeniz mümkün. Toplum içerisinde nezaketinizi koruyarak sessiz bir şekilde hapşırırken, eve geldiğinizde bunun acısını çıkarırcasına yeri göğü inletebilmeniz mümkün.

Hapşırma ve ilişki arasında bir bağlantı var mıdır?

Yapılan araştırmalar sonucunda varılan sonuca göre hapşırığın beyindeki etkisi sürerken hormonlar tarafından o bölgeye etki uygulanır ve bu hapşırık sık sık tekrarlanırsa aklınızın karışmasına dahi sebebiyet verebilir.

1972 yılında 69 yaşındaki bir adamın ilişkinin ardından çokça hapşırma şikâyeti sonrası bir araştırma yapıldı. İncelemeye alınan bu adamda 2006 yılında baş ağrısı şikâyeti de meydana geldi. Bunun sonucunda da hapşırık ve ilişki arasında bir bağ olduğu anlaşıldı.

Uzayda hapşırmak mümkün müdür?

İnsanoğlunda her zaman bilinmeyen şeylere merak duyma huyu vardır. Uzay da hepimizin merak ettiği bir kavramdır. Bu konuda bilgi sahibi olan astronot Dave Wolf’un araştırmaları sonucuna göre, dünyada olduğu gibi uzayda da hapşırmak mümkündür. Burada dikkat etmeniz gereken tek husus ise gözlerinizin içine doğru hapşırmamaya özen göstermenizdir.

NASA’nın yaptığı araştırmaları sonucu anlaşıldığına göre uzaydaki tek bir hapşırık her şeyi kapsamaktadır. Bu da hastalıkların bulaşmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Bunun ortaya çıkmasını önlemek amacıyla ise hijyen hava filtre sistemi, yetkililer tarafından geliştirildi.

Güncelleme: 17/09/18

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın