Kişi Başı 300 Bin Doları Olan Çin Köyü - HUAXİ | Fisilti.NET
Genel

Kişi Başı 300 Bin Doları Olan Çin Köyü – Huaxi

Bilindiği gibi Çin dünyanın en kalabalık nüfuslu ve en ileri teknolojiye sahip ülkelerden biridir. Ancak yine Çin’de bulunan Huaxi köyü adeta tek başına bir Çin’dir. Köy dediğimize bakmayın oldukça kalabalık bir nüfusu var. Burası tıpkı Kuzey Kore gibi adeta bilinmezlik yerlerinden biridir. Huaxi hakkındaki tüm bildiklerimizi ise Wu Renpao’ya borçluyuz.

Kısaca bilgi verelim köy sosyalizm ile yönetilmekte ve tamamen sanayi odaklı çalışmaktadır. Köyün yerlisi olan herkesin ve çocuklarının banka hesabında yaklaşık olarak 300.000$ bulunmakta ayrıca lüks evler, arabalar ve yaşam alanlarına sahiptirler. Köyden ayrılma imkanı olmadığı için dünyanın en güzel yapılarını adeta köye taşımışlardır. Pissa kulesi, Eyfel Kulesi, Mısır Piramitleri ve Özgürlük Anıtı gibi yapıları köyün çeşitli yerlerinde görmek mümkündür.

Dışarıdan bakınca vay be adamlar da yaşıyor diyoruz ama her şey o kadar da güzel olmayabilir. Bu lüks yaşamın bir karşılığı var ve kasada bulunan o paranın da bir bedeli oluyor. Lafı daha fazla uzatmadan yazımıza geçelim. İşte Çin’in en zengin köyü Huaxi hakkındaki tüm bilgiler.

  • Köyün nüfusu ve çalışanlarının sayısı tam olarak bilinmemekte ve bu saklanmaktadır fakat ANP’ye göre köyde ortalama 400 bin insan yaşamaktadır. Çok kalabalık ve zengin bir yerleşim yeri olmasına rağmen oldukça dar bir alana kurulu olan köy 1000 hektardır ve son derece düzenli bir yerleşim şekli vardır.

  • 1950’li yıllarda yaklaşık 600 kişi olan köy nüfusu Komunist Parti Genel başkanı Wu Renbeo’unun çalışmaları ile günümüz sayısına ulaşmıştır. Son derece ticari bir zekaya sahip olan Renbao köyün gelişimini sanayiye bağlıyor ve yatırım yapmaları için 12 şirketi köyde fabrika açmaları için ikna ediyor. Bu çalışmalar sonucunda köy sanayi yerleşkesine dönüşüyor

 

  • Renbao’nun ölümünün ardından koltuğa oğlu geçmekte ve köy halkına burayı bir cennet haline getireceğini söylemektedir. Başkanlığa geçer geçmez yerel halk için ücretsiz sağlık, eğitim imkanı ile birlikte lüks ev ve araçlar ve 300.000$’lık banka hesaplarını açmıştır. Tabi tüm nüfus için geçerli değildir sadece köyün yerlisi olan yaklaşık 2.000 ev içindir.

 

  • Köyde içki ve uyuşturucu kesinlikle yasaklanmıştır ve yolda yürürken ne bir internet cafe, ne bar, ne gece kulübü nede gece hayatı görürsünüz. Bunlar tamamıyla yasaklanmıştır. Diyelim ki artık sıkılıp başka bir hayat yaşamak istiyorsunuz ve köyde gitmeyi düşündünüz. O zaman tüm kazancınızı ve banka hesabınızı köyde bırakıp orayı terk etmelisiniz.

 

  • Köylülerin en büyük geçim kaynağı demir sanayisidir. Köy halkının 3/1’i bu alanda çalışmaktadır. Haftanın tüm günü çalışan işçilerin mecburiyet dışında izinleri yoktur. Sanayi dışında çalışanların tümü ise tekstilde çalışmaktadır ve köy halkının hemen hemen tüm kadınları buradadır. 80 adet fabrika bulunan köyde son derece büyük ölçekli üretimler yapılmaktadır. Bu fabrikalarda ise yerlilerden çok dışardan gelen işçiler çalışmaktadır.

  • Köyde sürekli olarak sabah akşam milli marş çalınmaktadır ve bunu duymamanız imkansızdır.

  • Köydeki villalar tıpkı Amerikan banliyölerindeki villalar gibi tasarlanmıştır.

  • Köyde sürekli olarak açık olan bir tane Pazar mevcuttur. Buna ek olarak bir park, market, butik eşyalar satılan yerler, restoranlar ve noodle dükkânları mevcuttur. Aslında zengin olmalarının nedeni de budur çünkü para harcayacak yerler yok tabi para cepte kalıyor.

  • Köyün en yüksek Çin’in ise en yüksek 15’Son olarak köyde açılan bina ise Çin’in en yüksek 15. Binası oldu ve yaklaşık 50 milyon dolar harcandı.

  • Köy halkının en büyük beklentisi ise kısa zaman içinde bir şehir olmak diyebiliriz.

Güncelleme: 17/09/18

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın