Savunma Sanayisinin Geliştirdiği 10 Silah | Fisilti.NET
Teknoloji

Savunma Sanayisinin Geliştirdiği Son Teknoloji 10 Silah

Ülkemizin savunma sanayisi özellikle yabancı ülkelerden alınan silah ve savunma ekipmanlarına karşı son yıllarda oldukça fazla çalışmakta ve yavaş yavaş kendi ürünlerini geliştirmektedir. Bu şekilde kendi üretimi olan savunma ve saldırı silahları ile gerek ülke içi gerekse ülke dışı hedeflere yönelebilmekte ve kendini geliştirmektedir. Bu sayede dış ülkelere bağımlılığı en alt seviyeye çekmek hedeflenmektedir. Şimdi ve önceden başta ABD ve Çin olmak üzere Rusya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerden aldığımız uçak, helikopter, silah, tank, çoklu roket atar ve hafif silahları artık yerli üretim olarak kullanmaktadır. Birçoğunun test aşaması devam etse de kısa zaman içinde kullanılmaya başlanacak. Peki, bu silahlar içinde hangi ürünler var? Başta helikopter, tank insansız hava aracı, elektromanyetik top, keskin nişancı tüfeği, hafif ve ağır makineli silahlar bulunuyor. Detayları gelin hep beraber inceleyelim

  • İnsansız Hava Aracı – ANKA

Tasarımı ve teknolojisi ile tamamen TAİ mühendislerinin ürünü olan insansız hava aracı ANKA son yılların en gözde silahlarından biridir. Hemen hemen her türlü hava şartlarında uçabilmeye elverişli şekilde tasarlanmış olan ANKA gece veya gündüz fark etmeksizin hedefleri tespit edebilme ve takip edebilme özelliğine sahiptir. ANKA izleme, takip etme, teşhis etme, tanıma, istihbarat ve anlık görüntülerde kullanılmaktadır.

 

 

  • TUFAN

Hala test aşamasında olan ve ülkemizin elektromanyetik anlamında ilk silahı olacak olan Tufan elektromanyetik top fırlatıcıdır. Oluşturduğu son derece güçlü manyetik enerji ile topu sessiz ev güçlü bir şekilde göndermektedir. Sesten çok daha hızlı giden top özellikle taarruz alanında kullanılacaktır.

 

  • T 129 ATAK

Hava desteği anlamında son derece etkin olarak kullanılması beklenen T 129 ATAK donatıldığı ağır silahları ise oldukça güçlü bir şekilde karşımıza çıkıyor. Genel olarak sıcak hava yüksek irtifa görevlerinde kullanılacak olan helikopter 76 roket, 500 ağır silah mermisi, bir adet de 20 mm’lik top ile taarruz alanında etkin olacak. Taarruz, koruma aracı, derin taarruz, konvoy desteği, silahlı destek, barışın korunması, hava savunma ve hassas görevlerde rol alacak

 

  • UMTAS

Günümüz savaş alanlarında oldukça etkili bir role sahip olacak olan UMTAS, ağır zırha sahip araçların imhası için mühendislerce geliştirilen füzedir. Zırhlı araç saldırı ve tehditlerinde kullanılacak olan anti tank füzesi UMTAS karanlık veya aydınlık hemen hemen her türlü hava koşullarında hedefe ulaşabilme, at-unut, at-güncelle özelliğine sahip olması ve gizlenmiş hedefleri dahi tespit edebilme özelliğine sahip olacak. UMTAS aynı zamanda çeşitli araçlara da monte edilerek kullanılabilir özelliktedir.

 

  • TCG ANADOLU

Henüz sadece çalışması devam eden bir proje olan TCG AANADOLU, bir uçak gemisidir. İlk yerli yapım uçak gemisi olacak olan Anadolu, müthiş bir proje diyebiliriz. Çok amaçlı amfibi hücum gemisi olan TCG şuan Tuzla tersanesinde yapılmaktadır. Deniz kuvvetleri komutanlığına müthiş destek verecek olan gemi 232 metre uzunluk ve 32 metre genişlikte olacak. 410 metrekarelik tank alanı, 165 metrekare havuz, 880 metrekare yük garajı, 6 uçak pisti, 1 uçuş rampası ve 900 metrekarelik hangarı olacak.

 

 

  • ŞAHİ209

Yapımı tamamlanan ve testleri süren ŞAhi209 elektromanyetik fırlatma sistemidir. Savunma saniyisi gelişmiş az sayıda ülkede kullanılan ve Rail Gun adı verilen bu silahson derece etkili ve güçlü denilebilir. Silahın özellikleri aslında TUFAN’a çok benzemektedir. Mühimmatı sesten çok daha hızlı şekilde gönderebilme özelliği ön plana çıkmaktadır. İçinde barut veya başka kimyasal madde kullanılmadığından dolayı oldukça sessizde sayılabilir.

 

  • TARANTULA

Yerli üretim firmaları Aselsan ve Teas tarafından ortak proje olarak yürütülen Tarantula 8X4 insansız kara aracı olarak kullanılacak. 3 km’den kontrol edilebilen araç 70 km batarya kapasitesine sahiptir. 2 ton ağırlığındaki Tarantula 800 kilo yük taşıyabiliyor.

 

 

  • Milli Muharip Uçak

Uzun vadeli projelerden biri olan Muharip uçak projesi için mühendislik araştırmaları sürmektedir. Hava savunmasında kullanılacak olan savaş jetinin ilk kullanımı için belirlenen yıl ise 270’tir. Şuanda satın alınıp kullanılan F-16 ve F35’lerin yerine kullanılması planlanan savaş jeti için sesten hızlı, yerleşik silah teknolojisi, müthiş manevra kabiliyeti, ve her anlamda sensörler ile donatılması bekleniyor. Dünyanın en güçlü ülkelerinin kullanmış olduğu beşinci nesil savaş uçağı seviyesinde olması hedeflenmektedir.

 

  • KAAN Füzesi

610 mm çapındaki KAAN füzesinin üretimi ve geliştirmesini Roketsan yapmıştır. Son teknoloji ile donatılan füzetevcih özelliğine de sahiptir. Tevcih ise at ve kaybol anlamında son derece başarılıdır. Ana hedeflere karşı son derece işlevsel olan KAAn güdüm sistemi ile hedeflere tam isabet gerçekleştirmektedir. Fırlatıldıktan sonra hedefe kilitlenen füze 280 km uzaklıktaki hedefleri kolaylıkla vurabiliyor.

 

 

  • ALTAY

Fırat kalkanında kazanılan tecrübeler sonucunda geliştirilen ve güncellenen ürün muharebe alanında kullanılacak son derece güçlü bir ürün olacak. Asimetrik harp tankı olarak belirtilen Altay’ın üzerinde yer alan Yamgöz ile gözetleme alanında da oldukça başarılı. Bununla birlikte hedefe kilitlenmiş anti tank füzelerine karşı son derece başarılı bri savunma kullanmaktadır. Lazer uyarı sistemi, sis perdesi, teleskop ile gözetleme, atış tespit özelliği, düşmanı tanıma ve sinyal karıştırıcıları mevcuttur.

 

Güncelleme: 19/09/18

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın