Amazon Satışa Başladı-Amazon'un Hikayesi | Fisilti.NET
GenelTeknoloji

Amazon Türkiye’de – Amazon’un Müthiş Başarı Hikayesi

Sonunda ülkemizde de online satış yapacak olan dünyanın en büyük e ticaret sitesi Amazon satışlara dün başladı. Bazı aksiliklerden dolayı geciken ancak sonunda adım atan Amazon son derece iddialı.

Bizde bu yazımızda ülkemizde de satışa başlayan Amazon hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilmeniz için kısaca tarihinden bahsedeceğiz. Bir garajdan dünyanın en büyük e ticaret merkezine Amazon yolculuğuna başlıyoruz.

1994’te bir Wall Street çalışanı olan Jeff Bezos 30 yaşında sıradan biridir. İnternet ile tanışıp gücünün farkına varan Bezos işini bırakarak internete yönelik kendi işini yapmaya karar vermiştir.

Evde oturup ürün satmayı planlayan Bezos en çok ne satılabilir diye düşünürken birden kitaplar aklına gelmiş ve ilk olarak kitap satmaya başlamıştır.

Şirketin adını ilk olarak “Cadabra” olarak düşünmüş ardından bunu “Kadavra” kelimesine benzediği için “Relentless” kelimesine geçmeyi planlamıştır. Ancak en son dünyanın en uzun nehri olan Amazon’da karar kılmıştır. Şirketin ilk logosunda bu yüzden bir nehir görülmektedir.

Evin garajını Amazon için düzenleyen Jeff en çok elektrik problemi yaşamaya başladı. Kurduğu sistem çok fazla elektrik harcıyor buda sigortanın atmasına neden oluyordu.

İlk zamanlarda sadece siparişler için zil sistemi kurmuştu. Bir kitap siparişi geldiğinde zil çalıyordu ancak artan talep sonucu zil o kadar çok çalıyordu ki sonunda kapatmak zorunda kaldılar.

Şirket sadece 1 yılda 45 farklı ülkeye kitap satmaya başlamıştı. Kitap tedarikçileri de en az 10 kitap sipariş edebileceğini belirtince Jeff bir kitap aldığında yanında 9 tane de yosunlar ile alakalı kitap istiyordu. Tabi yosunlar ile alakalı kitap olmadığından dolayı 1 kitabı alabiliyordu. Zaten 10 kitap alacak parası da yoktu.

1996 yılında şirket en büyük kitap tedarikçisi ile toplantı yaptı. Toplantıda tedarikçi yönetimi Jeff’e saygı duyduğunu ancak yeni bir site açarak Amazon’u bitirebileceklerini söylediler. Sonucu herkes görüyor.

Jeff çalışanların haftada 60 saat çalışmasını istiyordu. Amazon’un ilk çalışanlarından biri kendini işe o kadar kaptırmıştı ki evinin önüne park ettiği aracı unutmuş, çeken firma ise açık arttırma ile satışa çıkarmıştı.

Tabi bu birden ve hızlı büyüme yanında sorunları da beraberinde getirdi. Şirketin alanı genişledi ancak bunlara ayak uydurmak gerçekten zordu. Örneğin bir bıçak sipariş edilmişse buna uygun paketleme yapılamıyor buda sorunlara neden oluyordu.

Bir problem ile karşılaşan müşteriler patron Jeff’e mail atarak şikayet bildiriyordu. Jeff ise mail’in sonuna’?’ ekleyerek o alandaki personele gönderiyordu. Bu adeta patlamaya hazır bomba gibiydi işçiler için.

Amazon 1994’ten beri günümüze bu şekilde geldi ve bunda en büyük etken ise Amazon’un müşteri memnuniyeti oldu. Günümüzde marka değeri milyonlarca dolar olan Amazon dünyanın en büyük e ticaret sitesi olarak varlığını sürdürüyor.

Şimdilerde amazon.com.tr ile ülkemizde de satış yapabilen amazon, internet üzerinden sık sık alış veriş yapan insanları oldukça heyecanlandırdı. İlk başta yurt dışı fiyatların geçerli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak öyle değil vergiler falan var ama fiyatlar iyi denilebilir.

Güncelleme: 20/09/18

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın