Obezite Hakkında 8 Korkunç Bilgi | Fisilti.NET
GenelSağlık

Obezite Hakkında 8 Korkunç Bilgi ve Korunma Yolları

Estetik olarak güzellik anlayışı tüm zamanlarda zayıf bir beden ile doğru orantılı şekilde ilerlemiştir. Bunun için hemen hemen her kadın zayıf kalmak için diyetler yapmakta, yediklerine dikkat etmektedirler. Tabi bunun sağlığa da etkisi hiç şüphesiz oldukça fazladır. Kilo demek her anlamda zarar demektir. Aşırı kilo ise hayatı durma noktasına getiren, çeşitli hastalıklara sebep olan durumlardan biridir. Aşırı kilo yani obezite günümüz dünyasında en çok yayılan hastalıklardan biri haline gelmiştir.

  • Kitle Vücut İndeksi

Kitle vücut indeksi 40’ın üzerinde olan kişiler obezite olarak sayılmaktadır. Bu kilo ve boy oranının hesaplanması şeklinde ortaya çıkıyor.

 

  • 1980 yılından beri obezite iki katına çıkmıştır. Bunun en büyük nedeni ise hazır yiyeceklerdir.

  • Türkiye obezite bakımından Avrupa ülkeleri kadar olmasa da her yıl bu oran artmaktadır.

  • Dünya genelinde yapılan araştırmaya göre ölüme en fazla sebep olan nedenler arasında obezite 5’inci sırada gelmektedir. Her yıl 2,8 milyon insan aşırı kiloları yüzünden ölmektedir.

  • Genel olarak yemek alışkanlıkları obeziteye neden oluyor. Eğer bir toplumda hazır yemek yeme alışkanlığı varsa o ülkede obezite oranı oldukça fazladır.

Yapılan araştırmalara göre en obez ülke Samoa, Tonga, Kiribati gibi ülkeler gelmektedir. Her 10 kişiden 6’sı obezdir. Bu kiloların asıl nedeni ise gıdaların pahalılığıdır. Hazır yiyecekler daha ucuz olduğundan dolayı insanlar hazır yiyeceğe yöneliyorlar.

  • Obezite farklı sağlık sorunlarına da yol açıyor.

Sağlık genel olarak peşi sıra gelen hastalıklar bedenimizi sarsıyor. Obezite de diyabet, hipertansiyon, yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması ve daha sayamadığımız birçok hastalığa yol açmaktadır.

  • Alışkanlıklara Dikkat!

Aşırı kilo almaya yol açan nedenlerin başında alışkanlıklar gelmektedir. Sağlıksız yemek kültürü, spor ve fiziksel aktivite azlığı, enerji harcamamak, az uyumak obeziteye neden olabiliyor.

 

  • Obeziteden Korunmak Önemli

Obeziteden korunmak oldukça önemli ve kolay. Dikkat etmeniz gereken noktalar özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durmak, mey, sebze ve baklagil tüketmek ve düzenli şekilde spor yapmak olarak gösterilebilir.

 

 

 

 

Güncelleme: 20/09/18

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın