Diyet Yapacaklara Önemli 10 Tavsiye | Fisilti.NET
Sağlık

Diyet Yapacaklara Önemli 10 Tavsiye

İnsan o kadar karmaşık yapıda bir canlıdır ki hemen hemen herşin az da çoğuda zarar makul olan yeterli miktarda oluyor. Az alınca gelişim ve kabiliyet azalırken çok olanı ise hastalık olarak geri dönmektedir. Yiyeceklere de özellikle bu anlamda dikkat etmek gerekiyor. Eğer aldığımız kalori harcadığımızdan daha fazla oluyorsa bu yağa çevrilip vücudumuzda depolanmaktadır daha sonra ise bunu eritmek için orantısız diyetler ve ilaçlar kullanılıyor. Peki, sağlıklı bir şekilde diyet yapmak için nelere dikkat edilmelidir.

 

  • Aç Kalmak

Aç kalmak kendinize yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Kısa vadede bir çözüm gibi görünse de ileride daha farklı sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Hatta daha fazla kilo almanıza bile neden olabilir.

 

  • Fazla Spor Yapmak

Hemen hemen herkes kilo vermek için spor yapmayı tercih emektedir. Nitekim bu doğru bir yoldur ancak fazlası oldukça zararlıdır. Orantıız şekilde yapılan sporlar doku kaybına neden oluyor.

 

  • Yiyecekleri Tüm Halde Yutmak

Sindirim işlemi ağızda başlamaktadır ve çoğu kişi daha çabuk doymak için yiyecekleri tüm halde yutmaktadırlar. Bu hem sindirim sistemiz hem de ruh halimize olumsuz şekilde yansıyor. Uzun bir şekilde çiğnemeden yutmak doygunluk hissimizi azaltır ve daha çok yemek yememize neden olabilir.

 

  • Zayıflama İlaçlarını Kullanmak

 

İla kullanmak en tehlikeli yöntemlerden biridir ve geri dönülmez sorunlara yol açabiliyor. En doğru zayıflama yöntemi düzenli beslenme ve spordur.

 

  • Düşük Kalori Çılgınlığı

Düşük kalorili diye tıka basa bazı yiyecekleri tüketmek aslında pek bir fayda sağlamamaktadır. Bu şekilde kilo vermeniz mümkün değildir. Önemli olan miktarı belli ve düzenli şekilde beslenmektir.

 

  • Tek Çeşit Yiyecek

Tek çeşit yiyecekle kilo vermek mümkün değildir hatta oldukça zararlıdır çünkü her yiyeceğin kendine has faydaları vardır. Çeşitlilikten kaçınmamak gerekiyor.

 

  • Bitki Çayları

Bitki çaylarının zayıflattığı iddiası gerçeği pek yansıtmıyor. Bitki çaylarının özelliği vücuttaki fazlalıkları atmamıza yardımcı olmasıdır. Bu faydalı olan gıdaların da atılmasına neden oluyor. Evet fazla olanları atıyorsunuz ancak bu acıkmanıza neden olacaktır.

 

  • Çok Su İçmek

Aşırı su içmek fayda yerine zarar verebilir. Su tüketmek oldukça faydalıdır ancak fazlası kilo aldırabilir.

 

  • Öğünü Atlamak

Öğün atlatmak size kilo verdirmeyecektir. Bunun yerine düzenli ve az şekilde beslenmek çok daha faydalı olacaktır.

 

  • Porsiyon Kontrolü

Porsiyon kontrolü en sağlıklı zayıflama yöntemlerinden biridir. Düzenli ve kontrollü beslenme ile birlikte spor yaparsanız fayadasını göreceksiniz.

Güncelleme: 28/09/18

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın