HDP İstanbul, Adana ve İzmir'de aday çıkarmayacak | Fisilti.NET
Genel

HDP İstanbul, Adana ve İzmir’de aday çıkarmayacak

HDP Sözcüsü Oluç, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul, Adana ve İzmir’den adayı çıkarmayacaklarını açıkladı. Oluç, “Bu fedakarlığı şu ya da bu parti lehine yapmıyoruz, Türkiye’deki demokrasi mücadelesi için yapıyoruz” dedi.

hdp izmir, istanbul, adana belediye başkan adayı kim

HDP Sözcüsü Hakkı Saruhan Oluç, İstanbul, Adana ve İzmir’de büyükşehir belediye başkanlığı için aday göstermeme kararı aldıklarını açıkladı.

Oluç, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, dün Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantılarını yaparak, yerel seçimlere ilişkin bazı kararlar aldıklarını söyledi.
Batı illerinde izleyecekleri seçim stratejilerine ilişkin çeşitli kesimlerle görüşmeler yaptıklarını anlatan Oluç, şöyle devam etti: “PM ve MYK toplantılarında yaptığımız değerlendirmeler sonucunda HDP olarak, demokrasi, demokratik hak ve özgürlükler adına, Türkiye’de demokrasi mücadelesinin güçlenmesi için kimi yerlerde fedakarlıklar yapma konusunda bir karar aldık. Bu fedakarlığı şu ya da bu parti lehine yapmıyoruz, Türkiye’deki demokrasi mücadelesi için yapıyoruz. Toplantılarda bu fedakarlığın hangi düzeyde olacağını konuştuk ve bazı kararlara vardık.

Bazı ilçelerde ve illerde istisnalar olabilir. Bunların neler olduğunu da önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Belediye meclislerine HDP’nin logosu ve adayları ile gireceğiz. İstanbul, Adana ve İzmir’de büyükşehir belediye başkanlığı için aday göstermeme kararı aldık. Demokrasi güçlerinin, Türkiye’deki sendikaların, STK’lerin, meslek birliklerinin, demokrasi, özgürlük ve adalet için mücadele edenlerin işaret ettiği adaylara oylarımızın verilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”
Bir gazetecinin, “Gaziantep ve Şanlıurfa’da da aday gösterilmeyeceği” yönündeki haberleri anımsatması üzerine Oluç, “Bu bilgi şu anda bizim yaptığımız çalışmalar doğrultusunda doğru değildir. Her iki yerde de çalışmamız devam ediyor” dedi.

Oluç, Ankara ve Mersin’de aday çıkarıp çıkarmayacaklarına ilişkin soru üzerine, bu illerde çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Güncelleme: 28/01/19

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın