8 Mart Dünya Kadınlar Gününün Tarihcesi | Fisilti.NET
Genel

8 Mart Dünya Kadınlar Gününün Tarihcesi

Kadın haklarını temeline alan 8 mart Dünya Kadınlar Günü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kutlanır. Her yıl aynı tarihte ülkenin farklı yerlerinde renkli etkinliklerle kutlanan bugünde amaç tarih boyunca kadınların kazandığı hakların korunması ve geliştirilmesinin desteklenmesidir.

8 mart dünya kadınlar gününün tarihçesi

 Köklü Bir Mücadelenin Eseri: Kadınlar Günü

 Geçmişi 1857’li yıllara dayanan felsefenin temelleri 1970’ler de atılmıştır. Kabul gören insan haklarının tamamından eksiksiz bir şekilde faydalanması gereken kadınların başlattığı hareket, Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında resmen ilan edilmiştir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, bu tarihten itibaren daha kapsamlı aktivitelerle kutlanır.

8 mart dünya emekçi kadınlar günü

 Kadınların hayatın her ortamında erkeklerle aynı haklara sahip olma mücadelesi, günümüzde de tüm zorluklara rağmen başarıyla sürdürülür. İlk itirazlar, Amerika’da tekstil sektöründe çalıştırılan kadınların erkeklere nazaran daha az ücret almasına karşı gösterilmiştir. Yapılan protesto ve grevlerde pek çok işçinin hayatını kaybetmiş olmasına rağmen kararlılıklarını sürdüren kadınlar, mücadelenin baş kahramanlarıdır.

 Uluslararası Kadınlar Yılı

 1975 yılında etkinliklerin tamamı “Uluslararası Kadınlar Yılı” kapsamında sürdürülmüştür. İki yıl sonraysa Birleşmiş Milletler bu talebi değerlendirmiş ve 8 Mart Kadın Hakları ve Uluslararası Barış Günü olarak kabul edilmiştir. Kadınlara eşit hakların verilmesiyle birlikte;

dünya kadınlar günü

 * Dünya barışının korunması

 * İnsan haklarının doğru kullanılması ve

 * Sosyal gelişimin istenen noktaya getirilmesi hedeflenmiştir.

 Günümüzde Kadınlar Gününe Yüklenen Anlam

 Bugüne gelindiğinde kadınlar günü etkinliklerine yüklenen farklı anlamlar olduğu da söylenebilir. Kadına verilen değerin ve iş hayatında kadınların kazanımlarının nereden nereye geldiğinin gözlemlenebilmesi için önemli olan 8 Mart dünya kadınlar günü kutlamalarının iyi anlaşılması gerekir. Kadın haklarında dünya genelinde ciddi anlamda bir iyileşme görülse de

 * Dünya yoksul insan nüfusunun %70’ini ve

 * Eğitim almamış insan sayısının 2/3’ünü kadınların oluşturduğu söylenebilir.

 Türkiye’de Kadınlar Günü; 8 Mart Kadınlar Günü ülkemizde resmi tatil olarak değerlendirilmez. İlk olarak 1927’de Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanan gün, 1975 yılında “Türkiye Kadın Yılı” olarak değer kazanmıştır.

 1984 yılına kadar kutlamaların yapılmasının önünde resmi engeller olsa da bu tarihten itibaren günümüze kadar Kadınlar Günü etkinlikleri her yıl artan coşkuyla kutlanmaya devam etmektedir.

Güncelleme: 06/03/19

Benzer Konular

Comments (6)

Bir Cevap Yazın