finans

Ada Coin ( Cardano ) Nedir Nasıl alınır?

Ada coin yani Cardano, coin nedir? Ada coin nasıl ve nereden alınır, Ada coin kaç dolar, Ada coin yükselir mi, Ada coin kimin? gibi bütün sorulara yanıt yazımızın devamında yer almakta.

ada coin nedir, ada coin nerden alınır, cardano coin nekadar
Ada coin

Ada Coin Cardano Nedir?

Charles Hoskinson tarafından geliştirilen Hisse ispatı blockchain projesine Cardano, ağın kripto parasına ise ADA denir. Cardano; mühendisler, matematikçiler, iş dünyasından profesyoneller, bilim insanları ve düşünce liderlerinden oluşan, merkeziyetsiz bir topluluk tarafından oluşturulmuştur. ADA da adını ünlü matematikçi Ada Lovelace’tan almaktadır.

Bitcoin (birinci nesil) ve Ethereum (ikinci nesil) gibi blockchain’lerin ardından “üçüncü nesil” blockchain olarak tanımlanan Cardano, ikinci nesil blockchain’lerdeki ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeyi hedeflemektedir ve bu nedenle Ethereum’un en büyük rakiplerindendir. Güvenlik, ölçeklenebilirlik ve birlikte işlerlik sunmayı amaçlar.

Ada coin’i Kim kurdu?

Ethereum’un da kurucu ortaklarından olan Charles Hoskinson, Cardano’yu geliştirmeye 2015 yılında başladı. Kendini Ethereum’un güncellenmiş versiyonu olarak tanımlayan Cardano platformu, 2017 yılında başlatıldı.

Cardano’nun gelişimden üç farklı kuruluş sorumludur: Cardano Vakfı, IOHK ve EMURGO. Cardano projesini büyük oranda teknoloji şirketi Input Output Hong Kong (IOHK) geliştirmiştir. Charles Hoskinson tarafından kurulan IOHK, akademik kuruluşlar, girişimler ve devlet kuruluşları için kripto para ve blockchain geliştiren bir teknoloji ve mühendislik şirketidir. IOHK, Cardano platformunu tasarlamak, geliştirmek ve sürdürmekten sorumludur.

İsviçre merkezli Cardano Vakfı, protokolün yasal vasi ve Cardano markasının sahibidir. Vakfın görevi, platformun yaygınlığını artırmak ve Cardano topluluğunu desteklemektir.

Cardano protokolünün kurucu üyelerinden olan EMURGO ise bu kuruluşlar arasında kâr amacı güden tek kuruluştur. EMURGO, ticari girişimler yoluyla platformu geliştirmeyi ve yaygınlığı artırmayı amaçlar.

Ada coin Fiyatı nekadar?

Ada Coin yapısı ve Teknolojisi itibarı ile vaad var eden major Coinlerden biridir. Şuan ki güncel fiyatı 15.09.2021 saat 19:59 itibarı ile 21.35 tl olarak işlem görmekte.

Ada coin Nereden alınır ve satılır?

Ada coin bir cok kripto para borsasında listelenmiştir. Btctürk, paribu, Coinbase, Binance, gate.io gibi bir cok borsada işlem görmekte. Aşağıda verilen link sponsor bağlantı içermektedir linte tıklayarak kayıt yapıldıgında yüzde 10 indirim kazanma hakkına sahip olacaksınız.

Binance kayıt linki = https://accounts.binance.com/tr/register?ref=69368183

Güncelleme: 15/09/21

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir