finans

Web 3.0 Coinler hangileri? Web 3.0 Tokenleri nedir?

Kripto para piyasalarının yeni gözdesi Web 3.0 coinleri, metaverse coinleri bilindiği gibi son zamanlarda ciddi artışlar kayderken bu severde gözler Web 3.0 coinlere cevrildi.. Web 3.0 conlerin en az metaverse coinler kadar pirim yapacakları düşünülmekte.. Peki Web 3.0 coin Nedir, Web 3.0 tokenleri hangileri?

web 3.0 coinler hangileri
Web 3.0 Coinler

Web 3.0 Coin Nedir Ne işe yararlar?

Web 3.0, internet için bir “paradigma değişimini” ifade eder. Beş yıl önce, internetin yeni neslinin Semantik Web olacağı düşünülüyordu. Berners-Lee, bu terimi, makinelerin içeriği insani bir şekilde işleyebileceği bir web’i tanımlamak için icat etti. Semantik Web birkaç nedenden dolayı gerçekleşmedi. Bunun sebeplerinden biri, RDF (kaynak tanımlama çerçevesi) olarak adlandırılan gerçek AI teknolojisinin uygulanmasının neredeyse imkansız olmasıydı. Çünkü makine, bir kavramın içinde tanımlandığı bağlamı anlamadan sınıflandırma yapamıyordu.

Berners-Lee tarafından tasavvur edilen Semantik Web gerçekleşemese de, Web 3.0’ın birçok yönden orijinal web’e bir geri dönüş olduğu düşünülüyor. Birçoğuna göre dağıtık defterler ve Blockchain üzerinde depolama gibi teknolojilerin yükselişi, verilerin merkezden dağıtılmasına izin verecek; şeffaf ve güvenli bir ortam yaratarak Web 2.0’ın merkeziliğini, gözetimini ve reklamcılığını geride bırakacak. Ayrıca Web 2.0’da norm haline gelen kronik kesintiler ortadan kalkacaktır çünkü merkeziyetsizlik şeffaf, isteğe bağlı, eşler arası iletişimi mümkün kılacaktır. Özetle, Web 3.0, bireyin egemen olmasını sağlayarak bize daha adil bir internet getirmenin hedeflendiğini ifade eder. Bu sebeple, daha “demokratik” olarak tanımlanır.

Web 3.0 coin projeleri hangileri?

Çoğu Web 3.0 tokenı, bu yıl pek çok tokendan daha iyi performans gösterse de, ana akımın ilgisini yakın bir zamanda yakaladı. Bu tokenların ve arkasındaki ağın farklı pek çok işlevi bulunuyor. Örneğin Filecoin ve The Graph, merkezi olmayan depolama hizmeti sunar. Helium, kapsama alanlarını kullanarak veri aktarımı sağlar. Şimdi, piyasa değerine göre ilk 10’da yer alan Web 3.0 coin’lerinden bahsedeceğiz.

web 3.0 tokenler, web 3.0 projeler hangileri..

Theta Network (THETA): Theta (THETA), video yayınları için özel olarak oluşturulmuş, Blockchain’le çalışan bir ağdır. Mart 2019’da başlatılan Theta ana ağı, kullanıcıların bant genişliğini ve bilgi işlem kaynaklarını eşler arası (P2P) temelinde paylaştığı merkezi olmayan bir ağ olarak çalışır.

Chainlink (LINK): Merkezi olmayan bir oracle ağı aracılığıyla Chainlink, Blockchain’lerin harici veri beslemeleri ve ödeme yöntemleri ile güvenli bir şekilde etkileşime girmesine izin vererek, karmaşık akıllı sözleşmelerin ihtiyaç duyduğu kritik zincir dışı bilgileri sağlar.

Filecoin (FIL): Filecoin, “insanlığın en önemli bilgilerini depolamayı” amaçlayan merkezi olmayan bir depolama sistemidir. Merkezileşme sorunlarına yatkın olan şirketlerin aksine, Filecoin, bir verinin konumunun bütünlüğünü korumak için merkezi olmayan yapısından yararlanır.

Helium (HNT): Helium (HNT), Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için oluşturulmuş, merkezi olmayan, Blockchain çalışan bir ağdır. Helium, kablosuz Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının iletişim yeteneklerini geliştirmeyi amaçlar.

The Graph (GRT): The Graph, hem merkezi olmayan finans (DeFi) hem de daha geniş Web 3.0 ekosistemindeki birçok uygulamaya güç sağlayan, Ethereum ve IPFS gibi ağlar için veri sorgulamak amacıyla oluşturulmuş bir indeksleme protokolüdür.

Web 3.0 coin

BitTorrent (BTT): BitTorrent, bir eşler arası (P2P) dosya paylaşımı ve torrent platformudur. 2000’lerin başında piyasaya sürülen BitTorrent, TRON’un 2018’de adım atması ile birlikte P2P dosya paylaşım platformu haline geldi.

Arweave (AR): Arweave, verilerin süresiz olarak depolanması için bir platform sunmayı amaçlayan merkezi olmayan bir depolama ağıdır.

Stacks (STX): Stacks, akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları (DApp’ler) Bitcoin’e (BTC) getirmek için tasarlanmış bir katman-1 Blockchain çözümüdür.

Audius (AUDIO): Audius, dinleyiciler ve içerik oluşturucular arasındaki doğrudan işlemleri kolaylaştıran bir yayın protokolüdür. Geçtiğimiz aylarda, TikTok ile gerçekleştirilen ortaklığıyla gündeme gelmişti.

Siacoin (SC): Sia, kullanıcıların kullanılmayan depolama alanlarına erişim kiralayabilecekleri bulut depolama için güvenilir bir pazar yeri görevi görür. Anlaşmalar ve işlemler akıllı sözleşmelerle uygulanır. Projenin ana hedefi “internetin asıl depolama katmanı” olmaktır.

Not: Binance Borsasında referans linkimizle üye aynı zamanda olup işlem yaparsanız yüzde 20 indirim kazanmış olacaksınız. linke tıklayarak kayıt olunuz.. Binance kayıt linki = https://accounts.binance.com/tr/register?ref=69368183


Güncelleme: 30/11/21

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir